Aj v tomto školskom roku sa naša škola zapojila do projektu, ktorý organizuje Slovenská pedagogická knižnica, s názvom Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice. Tohtoročná téma niesla pomenovanie „Skutočné knižnice – skutočné vzdelávanie: 100 rokov od vzniku Česko-Slovenska“. Na vyučovacích hodinách sa sme sa zamerali na osobnosti, ktorých sa udalosti roka 1918 reálne dotýkali.
Pre mladších žiakov sme pripravili aktivity, súvisiace s tvorbou a životom Josefa Čapka, ktorý bol známy český spisovateľ. Najprv žiaci skladali rozstrihané písmenká, vytvorili celé meno JOSEF ČAPEK. Mali pripravenú prezentáciu s portrétom autora a jeho najvýznamnejším dielom pre deti „Rozprávky o psíčkovi a mačičke“. Pani učiteľka im prečítala rozprávku „Ako psíček s mačičkou oslavovali 28. október“, pričom museli pozorne počúvať a zachytiť meno „dobrého pána“ z rozprávky, ktorým bol „MASARYK“, 1. československý prezident. Pomocou prezentácie sa oboznámili s tým, že jeho letné sídlo bolo v Topoľčiankach a rád chodieval aj na prechádzky na hrad Hrušov. Priraďovali všetky názvy rozprávok, ktoré sa v knižke nachádzajú, k rozstrihaným a následne zloženým ilustráciám z knihy, počúvali rozprávku „Jak myli podlahu“ v pôvodnom českom jazyku, odpovedali na prichystané krátke otázky, písali básničky, nové príbehy, kreslili obrázky o psíčkovi a mačičke. Na záver medzi sebou súťažili a zmerali si svoje vedomosti o psíčkovi a mačičke formou kvízu.
Žiaci druhého stupňa mali činnosti rozdelené do dvoch častí. V literárnej sa venovali bratovi Josefa Čapka – Karlovi Čapkovi a jeho knihe Devatero pohádek. Čítali nahlas pôvodný text rozprávky z danej knihy „Pohádku vodnickú“, aby mali možnosť porovnávať výslovnosť v češtine a slovenčine a potrápili si ohybnosť jazýčkov. Potom riešili 11 úloh zameraných na čítanie s porozumením, orientáciu v texte, vyhľadávanie antonymických dvojíc i chýb v úmyselne „pokazenom“ českom úryvku, určovanie slov, ktoré sa v príbehu nachádzali/nenachádzali.
V historickej časti skladali puzzle – dva portréty osobností, ktoré sa pričinili o vznik Česko-Slovenska: jedným bol T. G. Masaryk, druhým E. Beneš. Po zložení ich obrazov a tichom čítaní ich stručných životopisov priraďovali jednému alebo druhému politikovi lístky s heslovito zaznačenými životopisnými údajmi. Po zoznámení sa s významnými postavami našej histórie mali možnosť zistiť, že okrem toho, že vykonali pre naše národy historicky podstatné veci, boli zároveň obyčajnými ľuďmi, ktorí radi jedli bryndzové halušky, obľubovali slivkové knedlíky aj hrianky s cesnakom, z nápojov uprednostňovali voňavú kávu…, aby bola zdôraznená nielen ich politická, ale aj ľudská stránka.