• Olympijský odznak všestrannosti

• V priebehu mesiacov september a október sa naši žiaci druhého stupňa zapojili do celoslovenského projektu Olympijsky odznak všestrannosti.

Olympijský odznak všestrannosti (OLOV) je dobrovoľný národný športový projekt Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) určený pre žiakov II. stupňa na všetkých základných školách a osemročných gymnáziách na území SR. Projekt je zameraný na podporu všestranného pohybového rozvoja žiakov. Partnermi projektu sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ SR) a Školský šport.

Pre diagnostiku základných pohybových schopností sa používa v projekte Odznaku všestrannosti testová batéria, zahŕňajúca všetky pohybové schopnosti.

Disciplíny, ktoré žiaci absolvovali (predchádza zaznamenanie telesnej výšky a hmotnosti žiaka): skok do diaľky z miesta znožmo, ľah – sed za 30s, vytrvalostný člnkový beh, hod 2 kg plnou loptou (medicinbalom) vpred, výdrž v zhybe nadhmatom, člnkový beh 10x5m.

Porovnávaním sa detí medzi sebou s možnosťou získania odznakov rôznych úrovní (bronzový, strieborný, zlatý) sa využíva ich prirodzená súťaživosť. Podľa dosiahnutých úrovní odznakov sú motivovaní k ďalšiemu rozvoju všestrannosti.

Najúspešnejším žiakom, ktorý získal bronzový odznak, sa stal Samuel Hutka zo siedmej triedy. Svojím výkonom prevýšil 84% testovaných žiakov.

Teším sa na reprezentáciu našej školy na krajskom kole, kde nás bude reprezentovať osemčlenné družstvo žiakov.

• Geografická olympiáda

• V piatok 19.1.2024 sa v našej škole konalo online formou školské kolo 52. ročníka Geografickej olympiády, do ktorého sa zapojilo  18 žiakov z 5.- 9. ročníka, ktorí súťažili v troch kategóriách.  12 žiaci sú úspešní riešitelia a prví dvaja z každej kategórie postupujú do okresného kola.

Kategória 5.r. – 1. miesto  Michael Minár, 2. miesto Diana Kováčová

Kategória 6.-7. r. – 1.miesto Samuel Hutka, 2. miesto Timotej Pavelka

Kategória 8.-9. r. – 1. miesto Liliana Gašparíková, 2. miesto Zuzana Garajová

Ostatní úspešní riešitelia – Laura Kováčová, Timotej Drienovský, Erik Ivanička, Maximilián Ivanič, Kristián Mikuš a  Matúš Solčiansky.

• Biologická olympiáda kat. C

• Dňa 11.1.2024 sa v našej škole konalo školské kolo Biologickej olympiády, kategória C-TP (8.-9. ročník).  Súťaže sa zúčastnili dve žiačky deviateho ročníka, ktoré sú úspešné riešiteľky.  Laura Kováčová sa umiestnila na 1. mieste a Liliana Gašperíková na 2. mieste. Žiačky nás budú reprezentovať v okresnom kole. Držíme im palce!

• Záložka do knihy spája školy

• V tomto školskom roku sa naši žiaci zapojili už do14. ročníka česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy, ktorý organizuje Národný inštitút vzdelávania a mládeže v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne. Tohtoročná téma znela: Inšpirujúci svet rozprávok, básní a príbehov. Žiaci prvého i druhého stupňa pristúpili k projektu tvorivo. Na hodinách výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania vytvárali zaujímavé záložky, ktoré potešia žiakov z partnerskej Základnej školy v Námestove a veríme, že budú ich vernými sprievodcami pri čítaní kníh.