„Aby bolo deti lepšie počuť“ znelo chodbami našej školy v utorok 19. 11. Druhý rok sme sa pripojili k celoslovenskej akcii Bubnovačka bez hraníc. Na Slovesnku a v Česku už po jedenástykrát upozorňuje na dôležitosť ochrany detí pred násilím a pripomína potrebu včasnej prevencie v spoločnosti. S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme bagatelizovať, prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa „…nás predsa netýka…“. Naši žiaci vytvorili krásne plagáty, ktorými vyjadrili, ako si predstavujú svet bez násilia. Repovali, spievali a bubovali, lebo ticho deti pred násilím neochráni.
Bubnovačka 2024
Lampiónový sprievod
Dňa 11. novembra 2024 sa na našej škole konal lampiónový sprievod pri príležitosti svätého Martina. Tento sprievod je inšpirovaný priateľským gestom svätého Martina, ktorý sa na ceste podelil s chudobným o svoj plášť a tým v ňom zapálil svetlo nádeje a lásky. Tento akt solidarity a láskavosti sa odráža aj v lampiónových sprievodoch.
Deti počas krásneho večera prešli dedinou so svojimi svietiacimi lampiónmi, ktoré prispeli k magickej atmosfére novembrového večera. Po príchode si pochutnali na vynikajúcich koláčikoch a zohriali sa teplým čajom. Na záver všetkých čakal príjemný zážitok v podobe rozprávky „Luca“, ktorá deti preniesla do rozprávkového sveta.
Tento večer bol nielen o zábave, ale aj o spoločnej radosti a zdieľaní tepla, ktoré nám pripomenulo, ako dôležité je byť k sebe navzájom láskaví a pohostinní.
Majstrovstvá okresu v stolnom tenise
Dňa 11. novembra 2024 sa konala okresná súťaž v stolnom tenise. Zúčastnilo sa jej družstvo chlapcov v zložení Samuel Hutka (8. roč.), Timotej Pavelka (8. roč.), Matúš Solčiansky (8. roč.), Erik Ivanička (8. roč.) a získali krásne 2. miesto. Srdečne blahoželáme.
Medzinárodný deň školských knižníc
Dňa 28. 10. 2024 sme sa v našej škole zapojili do celoslovenského projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice. Tohoročná téma znela: Školská knižnica – priestor pre zábavné a aktívne učenie. Cieľom bolo zábavnými formami práce s knihou, poskytnutím atraktívnych informačných zdrojov, rozvíjaním medzipredmetových vzťahov tvorivými vyučovacími metódami v príjemnom prostredí podporiť u žiakov pozitívny a trvalý vzťah k aktívnemu čítaniu, aby rozvíjali svoje čitateľské záujmy a zdokonaľovali svoje životné zručnosti. Naše podujatie nieslo názov „Nájdi dobrého človeka“. Žiaci na deviatich stanovištiach zisťovali, že dobrým môže byť každý, kto využíva cnosti. Spoznávali príbeh fiktívnej postavy Tomáša z knihy od Pavla Rankova, ktorého rodičia vyslali do sveta, aby našiel najlepšieho človeka; oboznamovali sa so súčasnými i historickými osobnosťami, ktoré sa stali v živote úspešnými aj prospešnými pre iných prostredníctvom používania dobrých vlastností. K zábavným činnostiam patrilo hranie pexesa s kartami cností, modelovanie hlavných postáv z príbehu o Tomášovi, zhotovovanie Tomáša z farebného papiera, ochutnávanie čajov, priraďovanie latinských názvov bylinkám, trénovane jazykolamov, precvičovanie pamäti prostredníctvom hádania geometrických tvarov vo štvorcovej sieti a vytváranie slovných dvojíc, rozvíjanie postrehu a pohybových zručností. Okrem toho sa žiaci naučili pomenovať niektoré javy súvisiace so včelárstvom po anglicky, ale aj vymenovať niekoľko pozitívnych ľudských vlastností (nadšenie, spoľahlivosť, spolupatričnosť a i.). Veríme, že to, čo sa naučili, budú aj praktizovať pre dobro svojho okolia.
Misijný ruženec
Dňa 18. 10. 2024 sme sa podobne ako v minulom roku pridali k „miliónu“ detí vo svete a modlili sme sa desiatok ruženca za pokoj vo svete, za misionárov, obyvateľov, veriacich i neveriacich, ktorí žijú na všetkých svetadieloch. Pridali sme sa k výzve pápeža Františka, ktorý prosil zvlášť deti: „Prosím o vašu modlitbu, a to nie iba za vašu rodinu a farnosť, ale aj za všetky rodiny na svete. Veľmi sa spolieham na vašu modlitbu. Koľko detí čaká na našu pomoc! Deti trpia vo vojnách. Modlime sa spolu, aby prestali nenávisti a rozbroje. Deti v mnohých krajinách musia pracovať, hladujú, nemajú lieky. Bez vašej modlitby je moja modlitba slabá.“
Exkurzia 2. stupňa
Dňa 16. 10. 2024 sme sa počas príjemného slnečného rána vydali so žiakmi 5. – 9. ročníka do Španej Doliny len kúsok za Banskú Bystricu. Navštívili sme tam Historickú školu profesora Jozefa Mistríka. Významný jazykovedec z tejto obce pochádzal. Okrem jeho portrétu žiaci videli, ako sa v minulosti vyučovalo, aké pomôcky používali vyučujúci i vyučovaní. Skúsili si písať husím brkom, ktoré namáčali do kalamárov. V závere zaujímavej prednášky si mohli za odmenu odtlačiť pečiatku tejto školy na papier, na ktorom mali písať krasopisne. Po absolvovaní vzdelávania v tejto škole sa vydali náučným chodníkom ponad voľakedajšiu banskú obec a spoznávali banskú históriu obce s jej výnimočnými technologickými pamiatkami, napr. jedinečným vodovodom, ktorým bola voda dovádzaná do obce z Nízkych Tatier a meral až 32 km, alebo starobylý kostol, ku ktorému vedie až 162 schodov. Po krátkom občerstvení nastúpili do autobusu a smerovali domov. Spiatočná cesta však mala ešte jednu zastávku – Krajskú hvezdáreň a planetárium Maximilána Hella v Žiari nad Hronom. Sledovali hviezdnu oblohu, vypočuli si, ako pôsobí Slnko na našu Zem, predstavené im boli rozličné hvezdárske ďalekohľady. Cez dva ďalekohľady na vrchnom poschodí hvezdárne – na otvorenej terase mohli sami pozorovať erupcie na Slnku v aktuálnom čase.