Testovanie 5-2019
V stredu 20. novembra 2019 sa v našej škole uskutočnilo testovanie žiakov 5. ročníka ZŠ (T5- 2019).
Žiaci boli testovaní z matematiky a zo slovenského jazyka a literatúry. Cieľom Testovania 5 je monitorovať úroveň poznatkov žiakov pri vstupe na 2. stupeň ZŠ. Testové úlohy z matematiky boli aj tento rok zamerané na logické myslenie, porozumenie textu, overenie rozsahu vedomostí a schopností aplikovať teoretické poznatky v praxi. V teste zo slovenského jazyka sa nachádzali úlohy zamerané na čítanie s porozumením, vyvodzovanie súvislostí na základe určitých znalostí a uplatnenie teoretických poznatkov v praktických úlohách. Každý
z testov mal 30 úloh a na vypracovanie mali žiaci stanovený čas 60 minút. Výsledky žiakov z Testovania 5-2019 sa dozvedia školy 20. decembra 2019.
Kompletné výsledkové listiny škôl a jednotlivých žiakov budú odoslané školám elektronicky v druhej polovici januára 2020.Školy budú mať možnosť sprístupniť ich svojim žiakom a ich zákonným zástupcom prostredníctvom internetových žiackych knižiek. Testovanie 5-2019 organizačne zabezpečuje Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM).
Komparo
Dňa 14. 11. 2019 sa všetci žiaci 8. a 9. ročníka zapojili do testovania KOMPARO. Projekt KOMPARO je vhodnou prípravou na Testovanie 9. Testovanie ôsmakov bolo zamerané na tieto oblasti: matematika, slovenský jazyk a literatúra, biológia, geografia a všeobecné študijné predpoklady. Deviataci riešili testy z matematiky a slovenského jazyka a literatúry. Žiaci sa podrobne dozvedia, ktoré z testovaných oblastí zvládli a v ktorých majú rezervy. Výsledky budú zverejnené 17. decembra 2019 na internetovej stránke www.komparo.sk. Pozrieť si ich môžu žiaci po zadaní svojho hesla. Do škôl prídu materiály s podrobnými výsledkami a „vysvedčeniami” pre jednotlivých žiakov koncom januára 2020.
Rozhodovanie - Zážitkový workshop Post Bellum pre žiakov 2. stupňa ZŠ (7. – 9. ročník)
V dňoch 7. a 13. novembra 2019 si žiaci 7. - 9. ročníka mohli "zažiť" tému nútenej migrácie, antisemitizmu, xenofóbie formou workshopu pod názvom Rozhodovanie. Priblížil im, ako sa vplyvom politických podmienok mení život mladého dievčaťa, Židovky Evy. Jej život ovplyvňovalo obdobie, kedy sa s mnohými ďalšími ľuďmi necítia bezpečne vo svojej vlasti. Eva bola prinútená postaviť sa zoči voči zásadnému životnému rozhodnutiu opustiť svoj domov. Žiaci mali možnosť v dobových reáliách spoznať princípy fungovania zastupiteľskej demokracie, ale i vzostup antisemitizmu, neznášanlivosti a xenofóbie v spoločnosti. Zároveň sa im predstavila téma migrácie z pohľadu jednotlivca zasiahnutého veľkými dejinami. Cez skutočný príbeh, prostredníctvom štruktúrovanej drámy a hrania rolí sa im priblížila dilema, ktorej ľudia v tom čase čelili. V poslednej časti workshopu lektori viedli diskusiu so žiakmi. Žiaci sa vyjadrili o zážitkoch z workshopu, osobnom prínose a uvažovali o nedávnej histórii Slovenska.
Medzinárodný deň školských knižníc
V posledný októbrový pondelok sa v našej škole udomácnil Jozef Gregor Tajovský. Starší žiaci sa s menom tohto slovenského spisovateľa stretli už na hodinách literárnej výchovy, spoznali ho aj prostredníctvom nedávnej exkurzie v jeho rodnej obci. 28. októbra si tieto spomienky oživili pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc, ktorý sa niesol v duchu 145. výročia jeho narodenia. Nezaostávali ani žiaci prvého stupňa. Vďaka zážitkovým aktivitám sa takisto oboznámili s jeho životom i tvorbou a pridali sa riešením zábavných úloh k žiakom druhého stupňa – zatancovali si odzemok, vypletali drôtikmi rámiky do včelieho úľa, životopisné údaje využívali pri veselej matematike, hrali pohybové hry na hodiny či usilovné včielky, počúvali rozhlasovú hru „Prvé hodinky“, výtvarne zobrazovali svojich starých rodičov, písali denník, ale aj skladali rozstrihané texty modlitieb do súvislých textov a vypracovávali úlohy podporujúce čítanie s porozumením. Zistili tak, že Jozef Gregor Tajovský bol nielen výnimočný spisovateľ, ale hlavne citlivá, vnímavá osobnosť, ktorá nás môže inšpirovať k životu naplnenému radosťou.
Testovanie 5 - 2019
Testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl - Testovanie 5-2019, sa uskutoční 20. novembra 2019 (streda) vo všetkých základných školách Slovenskej republiky z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra. Testovania sa zúčastnia žiaci 5. ročníka základných škôl, vrátane žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ďalej len „ŠVVP“), okrem žiakov vzdelávaných podľa vzdelávacích programov pre žiakov s mentálnym postihnutím. Cieľom Testovania 5 je vstupné hodnotenie žiackych vedomostí a zručností na začiatku nižšieho stredného vzdelávania. Testovanie 5-2019 poskytne školám spätnú väzbu, ako sú žiaci pripravení na prechod z primárneho vzdelávania na nižšie stredné vzdelávanie. Poslúži aj na monitorovanie stavu vedomostí a zručností žiakov pri výstupe z primárneho vzdelávania v celoštátnom meradle. Testovanie 5-2019 je vstupným testovaním na meranie pridanej hodnoty v testovaných predmetoch.
Povolené pomôcky: pero, ktoré píše namodro
Nepovolené pomôcky: pravítka, kalkulačky, zošity, učebnice a iná literatúra – matematika, výpisky, učebnice, študijné materiály – vyučovací jazyk
Informácie o Testovaní 5-2019 sú zverejnené na https://www.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/testovanie-5/roky/2019-2020?componentId=1619?newsId=112.
Záložka do knihy spája školy
Aj tento rok sa naša škola zapojila do projektu "Záložka do knihy spája školy“, ktorého téma bola List za listom - baví ma čítať. Cieľom tohto česko-slovenského projektu je zhotovenie záložiek do kníh rôznou technikou a tie potom putujú do pridelenej partnerskej školy. V tomto školskom roku ňou bola ZŠ s MŠ Tisá z Českej republiky. Záložky vyrábali žiaci 1. - 9. ročníka. Strihali, kreslili, lepili, skladali... Žiaci zapojili svoju fantáziu a predstavivosť. Inšpirovali sa hlavne prečítanými knihami, rozprávkami z vyučovacej hodiny, ako aj z kníh zo svojej a školskej knižnice. Spolu vyrobili viac než 160 záložiek, ktoré sme 23. októbra 2019 odoslali žiakom do partnerskej školy. Okrem záložiek sme odoslali aj slohové práce a projekty našich žiakov, propagačné materiály o našej obci a listy, ktoré napísali naši žiaci pre nových kamarátov. Veríme, že sa žiakom z partnerskej školy budú naše záložky páčiť.
Jesenné prázdniny
Svetový deň zvierat
V piatok 4. októbra 2019 sme si v našej škole pripomenuli Svetový deň zvierat nevšedným podujatím. Žiaci si priniesli do školy svojich domácich miláčikov a chodba našej školy sa premenila na MINIZOO. O tom, že sa naši žiaci o svoje zvieratká vedia dobre postarať, sme sa mohli presvedčiť na vlastné oči. Na výstavke sme mohli obdivovať mnoho zvieratiek, škrečky, africké slimáky, korytnačky, rybičky, činčily či mnohé ďalšie exotické zvieratá. Prekvapili nás i zaujímavé informácie, ktorými nás naši žiaci – chovatelia zahrnuli.
Ďakujeme všetkým našim žiakom, ktorí nám prezentovali svoje zvieratko a potešili tým ostatných žiakov školy.
Futbalový turnaj o pohár starostu obce Obyce
Dňa 27. 9. 2019 sa na futbalovom ihrisku našej školy uskutočnil 3. ročník futbalového turnaja o pohár starostu obce. Futbalové zručnosti si porovnali tri školy z tríbečského regiónu. Žiaci našej školy si zmerali sily so žiakmi základných škôl z Topoľčianok a Jedľových Kostolian. V príjemnom jesennom počasí sa odohrali tri zápasy pod rozhodcovskou taktovkou pána učiteľa Szoboňu. Prvé miesto obsadili žiaci zo ZŠ Topoľčianky, na druhom mieste sa umiestnili žiaci zo ZŠ Obyce a bronzový pohár si odniesli žiaci zo ZŠ Jedľové Kostoľany.
16. október - Svetový deň výživy
Pri príležitosti Svetového dňa výživy sa aj tento rok v našej škole uskutočnila ochutnávka zdravých potravín. Zapojili sa do nej žiaci všetkých tried a počas veľkej prestávky si urobili v triedach piknik. Stoly sa prehýbali množstvom zdravých potravín. Nechýbali ovocie, zelenina, domáce nátierky, zdravé varianty koláčikov a sladkostí.
Exkurzia Banská Bystrica-Tajov-Kalište
V utorok 8. októbra 2019 sa žiaci 2.stupňa zúčastnili literárno-dejepisnej exkurzie do Banskej Bystrice. Priamo v Banskej Bystrici si prezreli exponáty v Múzeu Slovenského národného povstania a vypočuli zaujímavý výklad o tejto významnej historickej udalosti, ktorá sa pričinila o to, že Slovensko sa po 2.svetovej vojne mohlo hrdo postaviť na stranu víťazov. Potom naše kroky smerovali do rodného domu Jozefa Gregora Tajovského, významného predstaviteľa slovenského realizmu. Okrem informácií o tejto významnej postave slovenskej literatúry sa žiaci dozvedeli aj zaujímavosti zo života Jozefa Murgaša, vynálezcu bezdrôtovej telegrafie. Nakoniec sme navštívili národnú kultúrnu pamiatku Kalište, obec vypálenú na konci druhej svetovej vojny nacistami.
Veríme, že všetko, čo mali možnosť naši žiaci vidieť a počuť počas tejto exkurzie, v nich zanechá pevnú a nezmazateľnú stopu a prispeje k tomu, aby sa už v budúcnosti nič podobné nezopakovalo... veď nenadarmo sa hovorí: "Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť."
Jesenné aranžovanie
Dňa 26. septembra 2019 sa interiér našej ZŠ premenil na veľkú tvorivú dielňu. 38 žiakov 1. - 7. ročníka sa zapojilo do jesenného aranžovania. Pestrú jesennú úrodu zo záhrad a lesa pretvárali na lesné zvieratká, vodných živočíchov, hmyz, rozprávkové bytosti, filmové postavičky, strašidlá, planétu Zem. Pri tvorení a pretváraní zapojili svoj dôvtip, kreativitu, fantáziu a predovšetkým zručnosť.
Žiaci súťažili v kategórií jednotlivcov a v skupinkách.
V kategórií jednotlivcov získali umiestnenie:
1. miesto - Laura Kováčová (5. roč.) - Halloweenský dom
2. miesto - Viktória Benčeková (3. roč.) - Sovička Lujzička
3. miesto - Samuel Klikáč (2. roč.) - Ježko
V kategórií skupiniek získali umiestnenie:
1. miesto - Andrej, Michal a Jakub Csajkoví (2., 4., 6. roč.) - Začarovaný les
2. miesto - Natália Chladná, Sabína Melencová (7. roč.) - Jesenní parťáci
Martin a Zuzana Garajoví (1., 5. roč.) - Frankenstein a naštvaní ježkovia
3. miesto - Erik a Ema Ivaničkoví (3., 7. roč.) - Planéta Zem
Všetkým zúčastneným súťažiacim ďakujeme a prajeme veľa ďalších tvorivých nápadov.
Cezpoľný beh žiakov a žiačok
Dňa 25. 9. 2019 sa žiaci našej školy zúčastnili Školských majstrovstiev okresu Zlaté Moravce v cezpoľnom behu žiakov a žiačok ZŠ a SŠ. Družstvo žiačok tvorili Nina Kocianová, Mária Anna Kurková a Alica Juríková. Žiakov našej školy reprezentovali Alex Radobický, Patrik Suchý a Filip Šabo. O medailový úspech sa postaral žiak 9. ročníka Filip Šabo, ktorý obsadil 3. miesto. Všetkým žiakom ďakujeme za dobré výkony.
Zber papiera
Ponuka krúžkov v šk. r. 2019/2020
Slávnostné otvorenie šk. r. 2019/2020
Ukončenie školského roka 2018/2019
Slávnostná svätá omša pri príležitosti ukončenia šk.roka 2018/2019 bude v piatok o 8:00 hod. v miestnom kostole a slávnostné ukončenie v areáli školy o 9:00 hod.
Plavecký výcvik
Posledný májový týždeň t. j. 27. mája - 31. mája 2019 žiačky 6. ročníka a žiaci 7. ročníka absolvovali zdokonaľovací plavecký výcvik v Štúrove na termálnom kúpalisku "Vadaš". Zdokonaľovali sa v plaveckých štýloch kraul, prsia, znak, skoky do vody z mostíka, štartová obrátka a záchrana topiaceho. Všetkým plavcom sa darilo veľmi dobre. Pravidelným niekoľko hodinovým plávaním sa snažili odstraňovať drobné nedostatky v jednotlivých štýloch. Okrem plávania sa hrali rôzne súťaživé hry vo vode a využívali aj vodné atrakcie, kde si mohli vyskúšať silu, obratnosť a vytrvalosť. Voľné chviľky žiaci trávili spoznávaním mestečka, prechádzkami k najväčšej rieke Slovenska - Dunaju, odkiaľ bol nádherný pohľad na baziliku sv. Štefana, ktorá sa nachádza v Maďarsku - Ostrihome.
Objavujeme čaro chémie
Žiačky 8. roč. Olívia Rubaninská a Stella Strečková sa zapojili do 4. ročníka celoslovenskej súťaže Objavujeme čaro chémie. Do súťaže bolo poslaných 52 prác, ktoré boli rozdelené do troch kategórií podľa ročníkov. Do I. kategórie boli zaradené práce žiakov 6. a 7. ročníka, do II. práce žiakov 8. ročníka a v III. kategórii súťažili žiaci 9. roč. Do II. kategórie bolo zaradených 17 prác. Naše žiačky v tejto kategórii s prácou Hasenie plameňa oxidom uhličitým získali 3. miesto.
V postupujúcich prácach porota hodnotila: opis pokusu, motiváciu, vlastnú realizáciu pokusu, záver, bezpečnosť pri práci, fotodokumentáciu, celkový dojem.
Diplomy a ocenenia pre žiačky prevzala p. uč. Šabová od predsedníčky odbornej poroty - RNDr. Heleny Vicenovej na 7. národnej konferencii učiteľov chémie v Ružomberku.
Slávik Slovenska 2025
Spievaj,že si spievaj...
Dňa 24.4. 2025 sa v našej škole uskutočnilo školské kolo v speve ľudových piesní-Slávik Slovenska 2025. Súťažilo 21 žiakov z 1. až 8. ročníka. Súťažili v troch kategóriach.V prvej kategórií súťažili žiaci 1.- 3. ročníka, v druhej žiaci 4. - 6. ročníka a v poslednej tretej žiaci 8. ročníka. Porota v zložení pedagógov vyhodnotila súťažiacich nasledovne:
Biologická olympiáda kat. D (6.-7. roč.)
Dňa 24. marca 2025 prebiehalo školské kolo Biologickej olympiády online formou v kategórii D. Do súťaže sa zapojilo 10 žiakov zo 6. a 7. ročníka. Na 1. mieste sa umiestnila – Diana Kováčová, na 2. mieste Samuel Klikáč a na 3. mieste Hana Rubaninská, úspešní riešitelia školského kola sú Amália Minárová, Simona Šabová a Richard Krajmer. Prví dvaja žiaci postúpili do okresného kola, ktoré sa konalo 24.4. 2025 v ZŠ Tesárske Mlyňany. Diana Kováčová sa v teoreticko-praktickej časti umiestnila na 4. mieste medzi 13 súťažiacimi. Blahoželáme a želáme veľa ďalších úspechov aj v budúcom školskom roku.
Okresné kolo biologickej olympiády kat. C (8.-9. roč.)
Tento rok sa okresného kola biologickej olympiády kat. C zúčastnilo 12 žiakov 8. a 9. ročníka zo škôl celého okresu. Našu školu reprezentovali výhercovia školského kola - Timotej Pavelka a Viktória Benčeková. Žiaci v tejto súťaži musia zvládnuť prácu s mikroskopom, s lupou, s biologickým materiálom a samozrejme mať potrebné vedomosti. Obaja sa stali úspešní riešitelia okresného kola a Timotej Pavelka sa umiestnil na 4. mieste v silnej konkurencii súťažiacich.
Olympijsky deň
Olympijský deň je najväčšia športová udalosť na Slovensku s tradíciou od roku 1993 a zároveň celosvetový projekt, do ktorého sa každoročne zapája 150 krajín sveta. Športové podujatia pre širokú verejnosť v rámci Olympijského dňa organizujú v regiónoch najmä olympijské kluby, ale aj mestá, školy či ďalšie subjekty. Naša škola sa zapojila do aktivít Olympijského dňa v piatok 6. júna. Slávnostné otvorenie na školskom dvore sprevádzala olympijská hymna. Jej tóny a príchod žiakov deviateho ročníka s olympijskou vlajkou a olympijskou pochodňou navodili správnu atmosféru a zobudili športového ducha. Počas celého dopoludnia si žiaci v zmiešaných družstvách vyskúšali rôzne športové disciplíny a spoločne bojovali o čo najlepšie umiestnenie. V duchu fair-play, rešpektu a priateľstva podávali čo najlepšie lepšie výkony.
Atletika mikroregión
Dňa 21. 5. sa konali atletické preteky v areály ZŠ Žitavany, kde sa stretli žiaci mikroregiónu Tríbečsko. Našu školu reprezentovalo 11 žiakov: Michal Csajka, Adam Minár, Patrik Kliský, Tomáš Ondrejmiška, Karin Hlavatá, Andrea Solárová, Veronika Minárová, Bianka Melencová, Samuel hutka, Viktória Benčeková, Timotej Drienovský. Chlapčenské družstvo si svojimi výkonmi vybojovalo tretie miesto. V individuálnych výkonoch si tretie miesto vybojoval Samuel Hutka v skoku do diaľky.
Športové súťaže - apríl
Mesiac apríl bol tiež plný športových súťaží, na ktorých našu školu reprezentovali žiaci so svojimi dobrými výkonmi. Najprv si zmiešané družstvo chlapcov a dievčat zmeralo sily so svojimi rovesníkmi z celého nitrianskeho krajana krajskom kole v olympijskom odznaku všetrannosti. Družstvo v zložení Nela Minárová, Nela Solárová, Hana Rubaninská, Andrea Solárová, Jakub Fides, Samuel Klikáč, Samuel Hutka a Michal Csajka bojovali v olympijských disciplínach a o najlepšie umiestnenie. Súťažné disciplíny preverili ich rýchlosť, postreh, silu ale aj vedomosti.
Zvonenia
Nedeľa 27. 7. 2025