• Najčastejšie vývojové poruchy učenia

Dyslexia

Prejavuje sa neschopnosťou naučiť sa čítať bežne používanými metódami. Dieťa nie je schopné spájať jednotlivé písmená do slabík a tie do slov. Už v predškolskom veku môže byť nápadné, ak dieťa nie je schopné na základe sluchového vnímania rozkladať slová na slabiky, alebo určiť prvú či poslednú hlásku slova. Táto porucha je najočividnejšia.

Dysgrafia

Porucha písania sa prejavuje v zlej úprave písomného prejavu a zdĺhavom osvojovaní jednotlivých písmen. Dieťa má nečitateľné písmo, ktoré má zvyčajne nepravidelný tvar či sklon a vybieha z riadku. Často niektoré slová či písmená vynecháva. Obrovské úsilie, ktoré musí vynaložiť na písanie, je väčšinou očividné.

Dysortografia

Porucha učenia postihuje pravopis. Prejavuje sa špecifickými chybami, ako je nerozlišovanie krátkych a dlhých samohlások, nezvládnutie hraníc slov v texte, neschopnosť správne používať gramatické pravidlá napriek teoretickému zvládnutiu. Porucha vyžaduje najdlhší čas na prevýchovu, avšak najmenej ovplyvňuje ostatné študijné výsledky.

Dyskalkúlia

Ide o akúsi obdobu dyslexie v oblasti matematiky. Dieťa nedokáže pochopiť symbolickú povahu čísla a matematických operácií. Nevie si predstaviť číselný rad, preto pre takéto deti býva veľmi ťažký napríklad prechod cez desiatku. Často sa spája s narušenou priestorovo-ľavou orientáciou. Táto porucha sa prekonáva najťažšie.

Špecifické poruchy málokedy nájdeme v čistej forme. Dieťa zvyčajne nemá iba jednu z nich. Takisto sa môžu pridružiť hyperaktivita alebo poruchy správania. Preto musí byť prístup k týmto deťom veľmi individuálny.